TELEFONOS SEGÍTSÉG

KISZÁLLÍTÁS

Kérdése van?

Küldés Mégsem
A kérdést továbbítottuk
Küldjön üzenetet!
Vissza
Market7

Revita-Burn étrend-kiegészítő

9700

Vitaminokat, növényi enzimeket és ásványi anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítő kapszula. 

A Revita-Burn összetevői fokozzák az anyagcserét, segítik az emésztést és a méregtelenítést, így hozzájárulnak a tartós fogyás eléréséhez és a zsírmentes testtömeg arányának növeléséhez. 

FONTOS! A kapszulák színe a nagy meleg és páratartalom miatt megváltozhat, befoltosodhat, ez a termék hatását nem befolyásolja.

60 db kapszula

 

 

Információ
Bertha Medical
Rendelkezésre állás
SALE
Nettó egységár: 0 Ft 0 Ft
Ár: 0 Ft 0 Ft
7.20 pont

A Revita-Burn étrend-kiegészítő kapszula teljesen természetes, gyógyszerkönyvi minőségű alapanyagokból készült magyar találmány. A tartós fogyás eléréséhez az anyagcsere megfelelő szinten tartása szükséges. Az életmódváltáson kívül érdemes természetes anyagokkal is támogatni a szervezetünket, ha egészségesen szeretnénk valódi és tartós eredményt elérni.

Fogyasztása: napi 2x kapszula

Tartalma: 60 db kapszula

 

Az összetevőkről részletesen:

Papain

Egy enzim, amit a papaya nevű gyümölcs tartalmaz. A papain enzim egy proteáz, tehát fehérjebontó enzim, mely segít a különféle húsokat és egyéb fehérjetartalmú ételeinket megemészteni. Mindeközben azonban a szervezet saját, „élő” fehérjéit nem károsítja.

Gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik és csökkentheti a vesékben lerakódott fehérjék mennyiségét.

 

Bromelin 

Gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkező fehérjebontó enzim, amely az ananászban található. Az 1950-es évek óta használják különböző terápiás célokra, a sportolásból származó sérülésektől kezdve a szívbetegségig.

A RevitaBurn enzimtartalma segíti a fehérjeemésztést, gyorsítja az izmok regenerációját. A bromelin ezenkívül probiotikus hatást fejt ki, szervezetünk védekezőrendszerét erősíti, számos immunsejtünk termelődését fokozza. 

A bromelin erős fájdalom-, és gyulladáscsökkentő hatással bír, és elősegíti a szövetek regenerálódását. Hatékonyságát annak tulajdonítják, hogy gátolja egyes prosztaglandinok kialakulását.  A vérrögökben lévő fibrin lebontását is elősegíti. A bromelin az emésztőrendszerből anélkül szívódik fel, hogy szerkezete megváltozna.
A vérlemezkék túlzott összecsapódását ellensúlyozza, ezáltal csökkenti az éren belüli vérrögképződés kockázatát, a szívtáji szorító fájdalmakat, tágítja a verőereket.

A bromelinnél még igen nagy adagok szedésekor is csak igen ritkán fordul elő mellékhatás. 

 

L-karnitin

Több mint 20 éve alkalmazzák étrend-kiegészítőként szerte a világon, az emberi szervezet által is előállított, természetes anyag. Főleg hús- és tejtermékekben fordul elő , fogyasztása veszélytelen, a felesleg kiürül a szervezetünkből.

Az L-karnitin lényeges szerepet játszik a fizikai teljesítőképesség fenntartásában és fokozásában, valamint a zsírlerakódások megakadályozásában - ennél fogva különösen előnyös hatású sportolóknak, vagy fitness és wellness programok ill. diéták követőinek.

Az L-karnitin elsődleges funkciója, hogy a zsírok anyagcseréjében játszott szállító szerepe révén energiát szabadít fel a szervezetünkben. Másik fontos feladata a sejtmembrán védelme a savakkal, szabad gyökökkel és egyéb károsító hatásokkal szemben. 

 

A szervezet L-karnitin szükségletének külső pótlása több okból is szükségessé válhat:

  • A felnőtt, egészséges emberi szervezet L-karnitin készlete kb. 20g, ennek szintézise 15 éves korban válik teljessé. Mivel a csecsemők szervezetében csak igen korlátozott mértékben megy végbe a szintézis, a terhes és szoptató anyák L-karnitin igénye jelentősen megnő. 
  • A napi szükségletünknek kb. 10%-át képes csak az emberi szervezet szintézissel előállítani, a többit táplálékkal vagy táplálék-kiegészítőkkel kell pótolni. Különösen fontos ez nőknél, sportolóknál vagy cukorbetegeknél, akiknél a diéta következtében csökkenhet az L-karnitin bioszintézise. Ugyanilyen következménnyel jár a szintézishez szükséges anyagok (C, B3, B6, B12 vitaminok, folsav, vas) valamelyikének hiánya is.
  • Mivel az L-karnitint elsősorban a hús- és tejtermékek tartalmazzák nagyobb mennyiségben, a vegetáriánus táplálkozás a szervezet L-karnitin szintjének csökkenéséhez vezethet.
  • Bizonyos gyógyszerek rendszeres szedése is okozhat L-karnitin hiányt.
  • Az immunrendszer legyengülésével, a krónikus kimerültséggel ill. az idős korral együtt jár a szervezet alacsonyabb L-karnitin szintje.

 

Taurin

Kiindulási anyaga azoknak a hormonoknak, melyek a szervezetben a zsírraktárak kiürítését szabályozzák. A taurin hiánya gyakran fordul elő nőknél, mert a női nemi hormonok gátolhatják ezen aminosav képződését. Főbb forrásai a tenger gyümölcsei (kagyló, rák) és a hal.

 

L-arginin 

A hipofízisben termelődik, és legnagyobb koncentrációban a húsban, halban, szárnyasokban és a tejtermékekben fordul elő. Növeli a növekedéshormon-, inzulin-és kreatinfoszfát-termelést, ami a sovány izomtömeg növekedésének és a zsírégetésnek kedvez, továbbá az immunfunkciót és a koncentrációt is erősíti.

Megakadályozza a szövetek lebomlását és segíti az izmok regenerálódását azzal, hogy fehérje-anyagcseréből származó melléktermékeket bont le.

A nitrogén-oxid prekurzoraként - mely tágítja az ereket - növelheti a szívbe szállított oxigén.

 

Jód

Fontos nyomelem, jelen van a pajzsmirigy által termelt két hormonban, ebből 90% tiroxin, amely az emberi szervezet normális fejlődéséhez elengedhetetlen. ( serkenti a növekedést, fokozza az alapanyagcserét, alapja a csontosodási folyamatnak, az agyszövet fejlődésének). Nagyon fontos, hogy a táplálékkal és ivóvízzel elegendő mennyiségben vigyük be a szervezetbe. Hiánya a pajzsmirigy megnagyobbodásához (golyva) és tiroxin alultermeléshez vezet. A tiroxin alultermelése esetén az alapanyagcsere 50%-kal is csökkenhet, ami fiatalkorban aránytalan törpeséget, szellemi visszamaradottságot eredményez, felnőttkorban testhőmérséklet-csökkenést, a beszéd, mozgás és gondolkodás lassulását, elhízást eredményez. A napi szükséglet felnőttkorban 0,15 milligramm.

 

Magnézium

A magnéziumból található a szervezetben messze a legkevesebb a makroelemekhez tartozó ásványi anyagok közül. Egy átlagos felnőtt teste mindössze 25-30 gramm magnéziumot tartalmaz. A kis mennyiség ellenére hihetetlenül sokoldalú, minden komolyabb biológiai folyamathoz nélkülözhetetlen – így részt vesz például az energiatermelésben, a nukleinsavak és a fehérjék szintézisében, az idegrendszer és az izmok működésében, a fogak és a csontok felépítésében; másodszor pedig stressz, vagy intenzív fizikai munka hatására igen gyorsan ürül, így megfelelő pótlás nélkül elég hamar hiányállapot léphet fel.  A magnéziumhiány szívritmuszavart, fáradtságot, izomgörcsöket, a kognitív és a koordinációs képességek zavarát, gyengeséget, hányingert, hányást, hasmenést, idegességet, remegést, hypokalémiát és –kalciémiát, magas vérnyomást valamint agyi- és koszorúérgörcsöt okozhat.
Hosszútávon a hiány növeli a szívbetegség és a cukorbetegség kialakulásának esélyét. A cukorbetegek, alkoholisták, fogyúkúrázók, komoly stresszel, illetve nehéz fizikai tevékenységgel járó munkát végzők (így sportolók is) különösen ki vannak téve a magnéziumhiány veszélyének. Igaz ez a testépítőkre és más nehézatlétákra, akik extrém mennyiségű fehérjét fogyasztanak, ez ugyanis növeli a magnéziumigényt.

A magnézium képes csökkenteni a magas vérnyomást is. Magas vérnyomás esetén tehát érdemes kísérletezni az ásványi anyagok beviteli arányának eltolásával: míg a nátrium fogyasztását csökkenteni, addig a káliumét és a magnéziumét jelentősen növelni érdemes.
A magnézium ezenkívül még számos jótékony hatással bír. Úgy tűnik, vércukorszabályozó szerepe van a szervezetben, hiánya öregkori cukorbetegséghez vezethet. Mivel a magnézium a csontok igen fontos építőeleme, segíthet a csontritkulás megelőzésében és kezelésében is.

 

Cink

Mintegy 2-3 grammnyi mennyiségben van jelen az emberi szervezetben, ezen belül is főleg a haj, a szem, és a férfi nemi szervek tartalmazzák. Ezeken kívül a máj, a vesék, az izmok, és a bőr tartalmaz belőle még számottevő mennyiséget. A legfontosabb szerepe azonban mégsem ez, hanem az, hogy az inzulin alkotórészeként a vércukorszint-szabályozásban vesz részt. Az inzulinon kívül mintegy hetvenféle enzimben van jelen.

Mihez szükséges?

  • Inzulin termelése
  • Szénhidrát-, fehérje-, zsír-, nukleinsav anyagcsere
  • Növekedés
  • Nemi fejlődés
  • Szaporodás

 

Zöld tea

 igen gazdag a polifenolnak nevezett növényi vegyi anyagokban, ezek az anyagok azonban elvesznek annak az erjedési folyamatnak a során, amelyen a többi tea átmegy. A polifenolok oxidációgátlók, vagyis a szabad gyököket lebontó anyagok. A zöldtea polifenoljai közül a legfontosabb az epigallokatekhin gallát, vagyis az EGCG. A kutatók kimutatták, hogy az EGCG hatásos oxidációgátló, sokkal hatásosabb, mint akár az E-, akár pedig a C-vitamin.

  • Az EGCG részt vehet az egészséges vércukorszint megőrzésében. 
  • Segítheti a hasnyálmirigy védelmét.
  • Hozzájárul a normális inzulin termeléshez.
  • Hozzájárul a keringési- és érrendszer, valamint a szív egészségének megőrzéséhez.